Arayıp Bulamayanlara (:

22 Eylül 2017 Cuma

Tiffany'de Kahvaltı

Son zamanlarda birçok blogda bu kitabın yorumunu gördüm. Bir de filmi varmış; ama ben onu izlemedim. Çok ilginç bir kadın anlatılıyor kitapta. Huzuru arıyor. Tabi bu arayış yolunda belli sebeplerden dolayı sürekli büyük değişimler yaşıyor. Bir de ona aşık bir adam var. Güzel ve kısa bir kitap.

  • Ben gerek kendimin, gerek benim olacak her şeyin ait olduğu yeri buluncaya dek hiçbir şeye sahip olmak istemiyorum.
  • Sakın bir yabaniyi sevmeyin Bay Bell. Dok’un yaptığı yanlışlık buydu. …Kalbini bir yabaniye vermemelisin: Onları ne kadar çok seversen onlar da o kadar kuvvetlenirler. En sonunda ormana kaçacak kuvveti kazanırlar. Ya da bir ağacın en tepedeki dalına uçarlar. Sonra daha yüksek bir ağaca. Sonun bu olur Bay Bell. Eğer kendini yabani bir şeye kaptırırsan, sonunda gökyüzüne bakakalırsın.

19 Eylül 2017 Salı

Kaçan Şehir

Yeraltı edebiyatı okumayı seviyorum. Bazıları çok hoşuma gidiyor. Lakin ne yazık ki bu hoşuma giden kitaplar kategorisine giremedi. Yazar nereliydi?.. O milletten birinin yazdığı kitabı ilk kez okuyorum hatta. Bu iyi bir başlangıç olmadı. İki millet arasındaki bağ ve çatışmaları görebildiğimiz bir kitap aslında. Türklerle kimin arasında?.. Neyse. Geç yorum ekleyince böyle oluyor, unutuyorum.

  • İntiharı bir gerçeklikten diğerine kaçış olarak görüyorum. Orada da burada olan aynı gerçeklik var.
  • Ben yazın yaşayıp kışın rock dinliyorum.
  • Yanıp kül olmuş kahve isteği dilimi tahrik etti. Rock başladı.
Kendini başarılı görüyor musun?

-Evet, ben en başarılısıyım çünkü artık kaybedecek bir şeyim yok.

18 Eylül 2017 Pazartesi

Siyasetin Temel Kavramları

Okuduğum bölüm sebebiyle almak ve okumak zorunda hissettiğim bir kitaptı. Ancak okuduktan sonra herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu fark ettim. Günümüz siyasetçilerin kullandığı kelimelerin altında neler gizlendiğini bu şekilde çok iyi anlayabiliriz.

Birbirinin aynısı sandığımız birçok kelimenin birbirinden farklı olduğunu da bu kitap sayesinde öğreniyoruz. Politika ve siyaset aslında birbirinden ne kadar farklı şeyler. İngilizce çeviride eş değer olduklarını düşünebiliyoruz oysa ki. Bir de tüm terimlerin yan kısımda İngilizce karşılığını vermesi de bir diğer güzel yanı. Başlangıç için güzel bir kitap. Tam bir başucu.

Aynı zamanda sonrasında okuyabileceğiniz kitaplarla da sizlere yol gösterecektir.


  • “Katı” ütopyaların kurgulanması mevcut koşulların büyüme ve gelişme yönündeki potansiyelini ortaya koymanın bir yoludur. Neyin olabilir olacağına dair bir vizyonun yokluğunda siyaset teorisi mevcut olan tarafından alt edilir ve böylece eleştirel yönünü kaybeder.
  • Muhalefet sırf muhalefet yapmak için muhalefet yaparsa siyasal tartışma “tezahürat ve yuhalama siyaseti” olarak adlandırılan şeye indirgenir.